IPARI FOLYAMATFEJLESZTÉS

IPARI FOLYAMAT-FEJLESZTÉS

Az elmúlt két évtizedben a rendszer által vezérelt folyamatok növekedésével párhuzamosan az adatok elérhetősége is megnőtt, gyakran kezelhetetlen szintre. Miközben a döntéshozás és vezetés szempontjából fantasztikus lehetőségeket teremt, hogy ennyi múltbeli információhoz hozzáférhetünk, a gyors és hatékony adatgyűjtés hiánya és az óriási, átláthatatlan adathalmazok miatt gyakran elveszítjük az információk elemzésének képességét.

A PLOG Consulting tanácsadói az ellátási láncok részletes elemzésével töltött évek során jelentős tapasztalatra tettek szert az adatelemzés és az üzleti modellezés területén, amely lehetővé teszi számunkra az adatok gyors elemzését és abszolút világos, érthető bemutatását.

Adatelemző, üzleti intelligencia (BI) szakértőink nagy tapasztalattal rendelkeznek az ügyfelekkel és az operatív megvalósító csapatainkkal való együttműködésben ahhoz, hogy az ellátási láncokban megvalósítható, előremutató eredményeket érjenek el.

Az adatelemzés mellett az adatvizualizáció is kulcsfontosságú szerepet játszik a logisztika területén. Az adatok vizuális megjelenítése lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy gyorsan és hatékonyan értékeljék az adatokat, ezáltal időben reagáljanak az esetlegesen felmerülő problémákra. Az adatvizualizáció segítségével a logisztikai folyamatok elemzése és optimalizálása is egyszerűbb, hiszen az adatokat könnyen értelmezhető, grafikus formában jelenítjük meg.

Az adatelemzés és az adatvizualizáció együttműködve lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy időben észleljék az esetleges problémákat, javítsák a folyamatok hatékonyságát, és így javítsák a logisztikai teljesítményüket.

A folyamatmodellezés segít az üzleti folyamatok és tevékenységek megértésében és optimalizálásában. Az üzleti folyamatok és tevékenységek modellezése során általában a folyamatok lépéseinek, résztvevőinek, az anyag- és információáramlásának dokumentálását végezzük el. A folyamatmodellezésnek számos előnye van, többek között:

• Segít az üzleti folyamatok és tevékenységek hatékonyabbá tételében.

• Lehetővé teszi a folyamatok egyszerűsítését.

• Segít a hibák és redundanciák azonosításában és javításában.

• Könnyebbé teszi az új alkalmazottak betanítását és a feladatátadásokat.

• Elősegíti a folyamatok nyomon követését és elemzését.

A folyamatmodellezésnek nemcsak az adott folyamat megértése és optimalizálása során van szerepe, hanem gyakran szükséges feltétele, hogy a folyamatok összefüggéseit az egész szervezetben figyelembe tudjuk venni és az üzleti stratégiához igazíthassuk.

A folyamatmodellezésre és adatelemzésre épülő szimuláció egy olyan módszer, amely segít az üzleti folyamatok és tevékenységek megértésében és ezáltal a hatékonyságuk optimalizálásában. A szimulációs folyamat során összegyűjtjük az adatokat az üzleti folyamatokról és tevékenységekről, meghatározott szempontrendszer alapján elemezzük ezeket, majd az eredmények alapján készítünk egy virtuális modellt, amelyben az üzleti folyamatok és a tervezett átalakítások szimulálhatóak. A módszer segítségével rengeteg hasznos adat áll rendelkezésünkre a fejlesztési döntések támogatásához.

A döntéstámogatás mellett a szimuláció lehetővé teszi az üzleti folyamatok különböző változóinak, például a várakozási időknek, az erőforrás-kihasználásnak és a költségeknek a vizsgálatát. A szimulációs szoftverből kinyert adatok továbbá lehetőséget adnak számunkra, hogy az üzleti döntéseket előzetesen felmérjük, így csökkentve a kockázatot és a költségeket.

A logisztikai területen végzett automatizáció egyre nagyobb szerepet kapott az IPAR 4.0 megjelenésével. Azonban az automatizáció magas költsége miatt fontos kiválasztani azokat a folyamatokat, amely esetében valóban indokolt a fejlesztés.

Első lépésben szakértőink felmérik a vállalatának folyamatait, majd ezt követően különböző fejlesztési koncepciókat dolgoznak ki, amelyeket költségvetési szempontból is értékelnek és alátámasztanak. Amennyiben a vizsgált folyamatok komplexitása ezt megkívánja, szimulációs szoftverrel megvizsgáljuk a különböző koncepciókat, így megfigyelhetjük a rendszer működését és ezen adatok alapján hozhatjuk meg a fejlesztési döntést. Az eredmények alapján lehetőség van a rendszer módosítására, még azelőtt, hogy jelentős összegeket költenénk a megvalósításra.

A logisztikai folyamatok automatizálásán belül kiemelt figyelmet fordítunk az RPA (Robotic Process Automation) vagyis a Robotikus Folyamatautomatizálás lehetőségeire. Ez a megoldás napról napra népszerűbb a vállalkozások körében, mivel lehetővé teszi a manuális, ismétlődő és rutinszerű feladatok automatizálását.

Az RPA megoldások implementálásával a vállalatok hatékonyabbá és produktívabbá tehetik munkafolyamataikat, miközben csökkenthetik a hibalehetőségeket és az emberi munkavégzésből adódó többletköltségeket. Ismétlődő folyamatok tevékenységtől függetlenül szinte minden vállalkozásnál jelen vannak, ezért javasolt mindenhol felülvizsgálni a jelenlegi üzleti munkafolyamatokat. Általánosságban azonban elmondható, hogy a legnagyobb megtérülést olyan tevékenységekben lehet elérni, mint a riportálás, könyvelés, adatrögzítés, készletkezelés vagy ügyfélszolgálati feladatok.

Az elérhető előnyök között jelen van a humánerőforrás költségek jelentős csökkenése, a hibák számának minimalizálása és a szolgáltatás minőségének növekedése, amelyek mind növelik a vállalat eredményességét.

Tapasztalataink alapján egy szoftverrobot bevezetése nagyjából 1 év alatt megtérül, rutinszerű feladatok esetében azonban a beruházási költség ezen idő töredéke alatt is visszanyerhető. Az RPA bevezetése azonban nem mindig egyszerű feladat, sok esetben szükség van szaktanácsadásra és speciális megoldásokra annak érdekében, hogy az RPA rendszer hatékonyan működjön és az elvárt eredményeket hozza. A megfelelő szaktanácsadással és RPA megoldásokkal a vállalkozások képesek lehetnek kihasználni az RPA nyújtotta előnyöket és javítani az üzleti eredményeiket.

Az ipari folyamatfejlesztés egy összetett terület, amely rengeteg kihívást tartogat a szakemberek számára. 

Amennyiben Ön is szeretné hatékonyabbá tenni folyamatait, keressen minket bizalommal!